RTP183001A
1.83" TFT LCD touch module with 240x284 resolution for standard supply or customized display assemblies.
Format 1.83" TFT LCD touch module
Form Portrait rectangle
Resolution 240x284
Interface SPI
Touch Capacitive touch, CST816D
Compare catalog
RTP183001A display module
Product brief
Compact touch TFT module for embedded control interfaces.
Module construction
1.83 inch IPS TFT LCD touch module with cover lens, capacitive touch, compact FPC routing, and rear component area.
Electrical stack
Backlight design
Mechanical drawing
Outline, active area, FPC position, and back view.
Operating temp. -10 C to 60 C
Storage temp. -20 C to 70 C
Backlight 3 chips white LED
Drawing scope Front / side / back views
RTP183001A mechanical drawing with front, side, and back views
Product views
Module details from multiple angles.
Specification
Core data for first review.
Model
RTP183001A
Screen size
1.83"
Display form
Portrait rectangle
Resolution
240x284
Display mode
Transmissive TFT
Interface
SPI
Brightness
400 cd/m²
Touch
Capacitive touch, CST816D
Temperature
-10°C to 60°C operating; -20°C to 70°C storage
Viewing direction
All o'clock
Outline dimension
46.6 (H) X45.2(V) X2.86(T)
Active area
29.52(H) X34.93 (V)
Driver IC
ST7789P3-G6
Touch IC
CST816D
Response time
30 ms typical
Contrast ratio
Application dependent
Backlight
3LEDS
Logic voltage
2.5V-3.3V
Power
210 mW typical